Jeseníky s okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice, s největším počtem hnízdících párů a vyvedených mláďat.

Sokol v letu, Foto: Petr Šaj

Návrat sokolů

Sokol stěhovavý dnes určitě patří k nejatraktivnějším živočišným druhům, kterými se Jeseníky a jejich okolí mohou pochlubit. Nebylo tomu tak vždy. Kvůli nadměrnému používání chemického přípravku DDT zmizel sokol v 2. polovině 20. století prakticky ze všech lokalit ČR. Novodobé hnízdění sokolů v Jeseníkách se datuje od roku 2001. Od této doby populace sokola v Jeseníkách a blízkém okolí prakticky neustále posiluje. Tak jako při návratu sokola do české krajiny sehrál důležitou roli člověk, tak i do posilování jesenické populace tohoto druhu se člověk nadále zapojuje – sledováním, úpravou a ochranou hnízdišť.

Mládě sokola v prachovém pěří, Foto: Petr Šaj

Monitoring a ostraha

K monitoringu a ostraze sokolích hnízd využíváme fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně. Víme, že vedle přirozených faktorů snižujících pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat, jako jsou predace, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor.

Odečítací kroužky na nohou sokolů jsou dalekohledem rozpoznatelné i z velké dálky, Foto: Petr Šaj

Nerušit hnízdím

V Jeseníkách sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. Spíše výjimečně jsou některá místa označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody. V Jeseníkách a nejbližším okolí již opakovaně obsazují sokoli přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.

Sokolí samice v blízkosti hnízda, Foto: Petr Šaj
Slanění k hnízdu během kroužkování mláďat, Foto: Archiv SCHKOJ
Sokolí snůška obsahuje nejčastěji 4 vejce, Foto: Archiv SCHKOJ
Umělá plošina s úspěšným hnízděním
Pozorování a ostraha hnízd

 


​​​​​​​​​​​​​​