Víkendové mapování velkých šelem - Jeseníky
null Víkendové mapování velkých šelem
Víkendové mapování velkých šelem proběhne v Jeseníkách po desetileté přestávce
15. 2. 2024
Monitoring pořádá jej Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Hnutím DUHA. Zhruba čtyřicítka mapovatelů vyrazí do terénu v pátek ráno.
První podobné sčítání šelem se konalo pod hlavičkou Správy CHKO Jeseníky už v roce 1986. Od té doby probíhalo s různě velkými přestávkami, s plošným monitoringem se přestalo zhruba před 10 lety. Vlk se tehdy v oblasti nevyskytoval vůbec a populace rysa poklesla na minimum, resp. stálá populace zanikla a zaznamenány byly jen občasné výskyty v okrajových částech CHKO. Navíc slabá nebo žádná sněhová pokrývka monitoring komplikovala, protože stopy v terénu nebyly dobře vidět.
Nyní, když se čím dál častěji objevují zprávy o výskytu vlků v Jeseníkách, se ochranáři rozhodli tuto tradici obnovit. Kromě pracovníků AOPK ČR, Správy CHKO Jeseníky se do sčítání zapojí také dobrovolná stráž přírody a dobrovolníci z Hnutí Duha. Celkově se bude v terénu pohybovat kolem 40 lidí, kteří budou procházet předem vytipované trasy. Sčítání na trasách doplňují i fotopasti instalované na místech s předpokládaným výskytem velkých šelem.
„Pravděpodobnost nalezení pobytových stop šelem se rok od roku zvyšuje a každá informace o jejich výskytu je pro nás velmi cenná. Využíváme je třeba, když doporučujme chovatelům hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda,“ komentuje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Sněhové podmínky sice nejsou ani letos ideální, i tak se ale dají hledat stopy v blátě, trus nebo zbytky kořisti. Navíc se nesledují jen stopy šelem, ale zaznamenávají se i pozorování dalších vzácných a ohrožených druhů živočichů.
Ve stejném termínu pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR také mapování velkých šelem v CHKO Beskydy a CHKO Bílé Karpaty. V Beskydech se letos koná 40. ročník této akce.
Výsledky mapování budou uloženy do Nálezové databáze ochrany přírody, kterou AOPK ČR provozuje. Ta nyní obsahuje téměř 34 milionu údajů o výskytu různých druhů živočichů, rostlin a hub.
Autor snímků: Dana Bartošová