null tip-velka-kotlina

Naučná stezka

Velká kotlina

  • Délka: 6 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: těžká
Velká kotlina lavina

Po stopách ledovce

Láká vás vidět stopy dávného jesenického ledovce nebo se dozvědět co území přináší vítr? Tato naučná stezka vás na 10 zastaveních a po 6 náročných kilometrech dovede do nejúžasnějšího jesenického světa Velké kotliny, kde vám rozeklaná skaliska, jarní vodopády, do léta ležící sníh a nebezpečné laviny budou vyprávět dávné příběhy hor.

Začátek naučné stezky je v Karlově pod Pradědem. Zde se nachází nultá zastávka s orientační mapou celé stezky. Trasa dále vede po modré značce směrem na Ovčárnu, kde končí. Line se podél řeky Moravice přes národní přírodní rezervaci Praděd. Na trase je 11 zastávek, týkajících se botaniky, zoologie a geologie. Průvodcem naučnou stezkou je chvostoskok jesenička nitkovitá (Jesenikia filiformis). Jedná se o právě zde objevený a nově popsaný druh, který po Jeseníkách dostal i své rodové jméno.

Naučnou stezku vybudovala v roce 1971 Správa CHKO Jeseníky. V roce 1988 došlo k její obnově. Do dnešní podoby byla předělána v roce 2011. Velká kotlina je řazena mezi přírodovědecky nejcennější lokality ve střední Evropě. V minulosti se zde nacházel opravdový horský ledovec, díky němuž má dnes typický kotlovitý tvar.

Bývá často označována jako “botanická zahrada Jeseníků“. Význam Velké kotliny spočívá zejména v jejím rostlinném a živočišném druhovém bohatství. Najdeme zde druhy rostlin, které nerostou nikde jinde na světě (říkame jim endemity). Patří k nim jitrocel tmavý sudetský a hvozdík kartouzek sudetský. Ke velmi vzácným rostlinám této lokality patří škarda sibiřská, hvězdnice alpská, ostřice pochvatá a další. Endemickým druhem živočicha, kterého zde návštěvníci mohou spatřit, je motýl okáč menší. Pramení zde 45 pramenů, z nichž nejvodnatější je pramen Moravice.

Průvodce naučnou stezkou ke stažení ​​​​​​​

Jednotlivá zastavení si můžete projít zde:

1. NS Velká kotlina​​​​​​​2. Jak les zadržuje vodu3. Hraniční řeka

4. Poklady Velké kotliny5. O buku a smrku6. Jak pracuje ledovec

7. Ve Velké kotlině​​​​​​​8. Voda ve Velké kotlině

9. Horní hranice lesa 10. Co přináší vítr

 

Galerie