null chytre meteostanice jeseniky

AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky

Chytré meteostanice na hřebeni Jeseníků

19. 6. 2024

Data o počasí ze sledování hlavního hřebene Hrubého Jeseníku jsou teď dostupná online pro veřejnost

V unikátním projektu sleduje Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) klima hlavního hřebene Hrubého Jeseníku pomocí chytrých meteostanic. Získaná data pomáhají vyhodnotit dopady klimatické změny na místní přírodu. Výsledky měření meteorologických podmínek jsou zároveň dostupné pro širokou veřejnost online a mohou je využít turisté ke zjištění aktuálního počasí na hřebenech Jeseníků.

Meteostanice od českého startupu Agdata Smart jsou nainstalovány na třech místech hlavního hřebene Hrubého Jeseníku v lokalitách mezi vrcholy Pecný a Vysoká hole. Jejich výškový rozdíl nabízí ideální podmínky pro měření a vyhodnocení získaných dat. Ta budou společně s dalšími údaji sloužit k modelování mikroklimatu celého horského hřebene.

Meteostanice odesílají data v reálném čase. Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se tak VÚKOZ společně s Agdata rozhodl aktuální meteorologické podmínky poskytnout i široké veřejnosti. Konkrétně jde o měření z vrcholu Velký Máj, který se nachází na turisticky oblíbeném úseku turistické trasy mezi Jelení studánkou a Petrovými kameny.  

Pro přístup k aktuálním informacím ze stanice na Velkém Máji stačí naskenovat odkaz z QR kódu: