null Botanický klenot Českého lesa zvětšil svoji rozlohu

AOPK ČR, RP SCHKO Český les

Botanický klenot Českého lesa zvětšil svoji rozlohu

14. 11. 2024

Botanický klenot Českého lesa zvětšil svoji rozlohu

Přírodní památka Hvožďanská louka, druhově nejbohatší území v chráněné krajinné oblasti Český les, se letos na podzim rozrostla o remíz, který ji chrání před splachy hnojiv a pesticidů z okolních polí.

Lokalitu o rozloze téměř sedm hektarů tvoří mozaika sušších a vlhčích luk a rozptýlených soliterních dřevin. Pestrá luční společenstva hostí velké množství druhů rostlin. Řada z nich patří mezi vzácné a chráněné. Od jara do podzimu hraje louka nejrůznějšími barvami. Jarní fialovou barvu květů orchidejí – prstnatce májového, vstavače kukačky, vstavače osmahlého a pětiprstky žežulníku nahradí letní žlutý odstín omanu vrbolistého, kokrhele menšího a vrbiny obecné, až louka nakonec zmodrá květy čertkusu lučního a hořce hořepníku. Květy hořepníku pak zdobí bílá vajíčka vzácného modráska hořcového. Hvožďanská louka je jediným místem výskytu tohoto kriticky ohroženého motýla v Českém lese.

„Aby zdejší louky zůstaly druhově pestré se spoustou vzácných druhů, je nutné o ně pečovat. Od vzniku CHKO, tedy již téměř dvacet let, louky pravidelně kosíme a paseme. Tuto péči financujeme z  Programu péče o krajinu. Před deseti lety jsme mezi loukou a polem vysázeli původní druhy dřevin a křovin jako ochrannou bariéru před splachem nežádoucích živin. Nadbytek živin v louce totiž vytvářel prostor pro kopřivy, šťovíky nebo kulturní druhy trav a ty pak vytlačovaly vzácné druhy rostlin, které jsou konkurenčně slabé. Remíz se stal nyní součástí zvláště chráněného území. V příštím roce do něj dosadíme další dřeviny, abychom posílili jeho ochrannou funkci,“ říká Markéta Kašparová, botanička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Splachy živin z okolní zemědělsky intenzivně využívané krajiny, kde se používají pesticidy a umělá hnojiva, jsou problémem mnoha chráněných území. Vytvoření bariéry, například vysazením keřů a stromů či travnatým pásem, pomáhá jejich dopad na vzácná společenstva zmírnit.

Kontakt:

Markéta Kašparová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les,  

tel.: 728 496 178, e-mail: marketa.kasparova@nature.cz

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tisková mluvčí, e-mail karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406

louka s fialovými květy čertkusu lučního
louka se žlutými květy hadího mordu
hořec hořepník s vajíčky modráska hořcového
fialové květy orchideje pětiprstky žežulníku
motýl modrásek hořcový na krvavci totenu
remíz mezi polem a přírodní památkou Hvožďanská louka